اخبار سازمان

برگزاری دوره آموزشی نظام آماری ایران برای نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان   [ +48 | -12 ]

برگزاری دوره آموزشی نظام آماری ایران برای نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان

دوره آموزشی نظام آماری ایران، کیفیت آمار و اطلاعات و مباحث توجیهی تهیه و تبیین حساب تولید استان برای نمایندگان حوزه آمار و اطلاعات دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و شهرداری‌های استان در مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در این جلسه وحید طیفوری معاون آمار و اطلاعات سازمان ضمن قدردانی از همکاری نمایندگان آمار و اطلاعات دستگاه­های اجرایی، سازمان‌ها، شهرداری‌ها و سایر مؤسسات همکار، به اهمیت انجام فعالیت آن­ها در راستای بالا بردن کیفیت آمارهای تولید شده و جایگاه آن در برنامه‌ریزی اشاره کرد و گفت: موفقيت هر برنامه­‌ریزی مشروط به تولید و استفاده از آمار و اطلاعات با کیفیت است.

وی در ادامه سخنانش که به موضوع "مبانی نظام آماری ایران" اختصاص داشت ضمن اشاره به سابقه نظام آماری در دنیا و ایران گفت: سرشماری، طرح‌های نمونه گیری و آمارهای ثبتی سه روش عمده تولید آمار و اطلاعات می­باشد که هر روش مزیت‌ها و محدودیت‌های خاص خود را دارد. لیکن به دلیل مشکلات اجرایی و هزینه‌های تهيه و ارائه اطلاعات از طريق روش­های سنتی همانند سرشماری­ها و طرح‌های نمونه‌گیری، متولیان تولید آمار و اطلاعات در کشورهای پیشرو و همچنین کشور ما را به سمت تقويت روش مدرن توليد آمارهاي ثبتي مبنا و جايگزينی تدريجي آن با روش‌های کلاسیک توليد آمار جهت افزایش دقت، سرعت و کاهش هزینه‌ها و بار پاسخگویی ترغیب کرده است.

طیفوری همچنین به تببین و تعریف آمارهای رسمی پرداخت و ادامه داد: هر آماری که بر اساس قانون توسط مراجع رسمی نظیر دستگاهای اجرایی تولید و منتشر شود و در فهرست آمارهای رسمی کشور قرار می‌گیرد، آمار رسمی اطلاق می­گردد.

از این رو وی ضمن تشریح اصول بنیادین ده‌ گانه آمارهای رسمی نظیر: بی‌طرفی، رعایت موازین و اخلاق حرفه‌ای، پاسخگویی و شفافیت، صرفه جویی و حفظ محرمانگی اطلاعات شخصی، هماهنگی و رعایت و استانداردها، به بیان توضیحات پیرامون انواع مؤلفه‌های کیفیت آماری نظیر: بهنگام بودن و به‌موقع بودن، وضوح، کارایی، سهولت دسترسی، اعتبار، انسجام، درستی با تأکید بر ضرورت رعایت آن توسط کلیه تولیدکنندگان آمارهای رسمی از پایین‌ترین تا بالاترین بخش دستگاه‌های اجرایی پرداخت.

طیفوری درپایان بر ضرورت همکاری هر چه بیشتر نمایندگان آمار و اطلاعات کلیه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان  در تولید آمار و اطلاعات با کیفیت و ارتقا نظام آماری استان تاکید کرد.

در ادامه این این دوره آموزشی، مهرداد نوروزی فیروز رئیس گروه طرح‌های آماری و سرشماری معاونت آمار و اطلاعات سازمان ضمن تشکر از همکاری دستگاه ­های اجرایی در سنوات گذشته به تبیین نتایج حساب تولید استان گیلان و جایگاه آن در بین استان‌ها طی سال‌های 94-1390 پرداخت و سپس  ضمن اشاره به مشکلات سنوات گذشته در جمع ­آوری اطلاعات مورد نیاز بخش حساب تولید، به اهداف، انتظارات و نحوه ارایه اطلاعات مورد نیاز تهیه حساب تولید در سال جاری اشاره نمود.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل