اخبار سازمان

طیفوری خبر داد:

اجرای طرح آمارگيري استفاده خانوار‌ها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات در گیلان   [ +135 | -55 ]

اجرای طرح آمارگيري استفاده خانوار‌ها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات در گیلان

چهارمين دوره طرح آمارگيري «استفاده خانوار‌ها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات» از پانزدهم بهمن ماه سال جاری به مدت يك ماه همزمان با سراسر كشور در استان گیلان اجرا خواهد شد.


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان این خبر به اهداف این طرح اشاره کرد و افزود: هدف از اجرای طرح استفاده خانوار‌ها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات، محاسبه‌ي ضريب نفوذ اينترنت و برخي شاخص‌هاي بين‌المللي در حوزه‌ي فناوري اطلاعات و ارتباطات در سطح استان‌هاي كشور و تهیه اطلاعات قابل ارایه به مجامع بین‌المللی نظیر، اتحادیه‌ مخابرات بین‌المللی (ITU) برای انجام مقایسه‌های بين‌المللي است.

وحید طیفوری ادامه داد: در اين طرح، با مراجعه‌ مأموران آمارگيري به خانوارهاي تعيين شده، پرسشنامه‌ طرح به دو شيوه‌ مصاحبه‌‌ حضوري و خود اظهاري تكميل مي‌شود.

وی با بیان اینکه طرح مذکور پیش از این در سال‌هاي 1387، 1389و1392 با همكاري مركز آمار ايران و سازمان فناوري اطلاعات اجرا شده است  به نتایج این طرح در سال 1392 اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس نتایج سال 1392، ‌ضريب نفوذ اينترنت در جمعیت 6 سال و بیش‌تر استان گیلان 22.7 درصد بوده است. به عبارتی از هر 100 نفر افراد 6 سال به بالا،‌حدود 22.7 نفر در اين سال از اينترنت استفاده كرده‌اند.

وی  ملاك اين آمارگيري را حداقل يك بار استفاده از اينترنت در سال عنوان نمود و تصریح کرد: مقدار این شاخص در کشور برابر 30 درصد می‌باشد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه بر مبنای امتیاز IDI (شاخص‌های توسعه (ICT سازمان جهانی مخابرات(ITU)  « وضعیت توسعه فاوا» استانهای کشور را به سه گروه خوب، متوسط و ضعیف تقسیم بندی می‌کند اضافه کرد: بر اساس آخرین ارزیابی سازمان فناوری اطلاعات ایران در سال 1393، استان گیلان با رتبه 13در گروه استان‌های متوسط قرار دارد. در این سال استان‌های تهران، مازندران، سمنان و یزد به ترتیب استان‌های برتر از نظر این شاخص ارزیابی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: آمارهای حاصل از این طرح شناخت ویژگی‌ها  و ظرفيت‌هاي موجودی است كه در حوزه   ICT  در كشور وجود دارد و مي‌تواند فرصت‌ مناسبي را در بهبود مسائل ‌اجتماعي،فرهنگي و اقتصادي جامعه  فراهم كند، بنابراين با پيمايش کمی این شاخص‌ها می‌توان به نتايجی براي بهبود فضاي مجازي و برنامه‌ريزي در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي  و اجتماعي مربوط به آن دست یافت.

گفتنی است سمينار آموزشي عوامل اجرایی طرح از دهم بهمن ماه به مدت 5 روز توسط کارشناس مسئول طرح  در محل سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ برگزار گردید.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل