اخبار سازمان

استاندار در هشتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 96:

توسعه متوازن امری ضروری است / برخی مشکلات خود ساخته است و سبب می‌شود دستگاه‌های اجرایی دست به عصا راه روند    [ +100 | -36 ]

توسعه متوازن امری ضروری است / برخی مشکلات خود ساخته است و سبب می‌شود دستگاه‌های اجرایی دست به عصا راه روند

صبح روز پنجشنبه 21 دی ماه، هشتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 96 با حضور استاندار، معاون هماهنگی برنامه و بودجه و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان،  نمایندگان محترم شهرستانهای گیلان در مجلس شورای اسلامی،  مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو و فرمانداران در سالن غدیر استانداری گیلان تشکیل شد.


 به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گیلان، در ابتدای این جلسه معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان در سخنانی به مصوبه ششمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در تاریخ 29 مهرماه سالجاری اشاره کرد و گفت: براین اساس مقررشده بود دستگاه‌های اجرائی برنامه‌های کاری خود را درقالب محورهای اعلام شده توسط استاندار محترم ارائه نمایند. در این راستا 48 کمیته تخصصی به عنوان بازوی کارشناسی و مطالعاتی در زمینه "تدوین، اجرا و نظارت براجرای 48 طرح راهبردی توسعه بخش‌های مختلف استان " تشکیل شده است.

روزبه رحمانیان ادامه داد: توسعه پایدار، متوازن، یکپارچه و انسان محور استان، نیازمند توجه به سه محور اساسی آسیب‌شناسی و بررسی مشکلات اساسی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و زیر بنایی، شناسایی و بهره‌گیری حداکثری از کلیه ظرفیت‌های استان بالاخص منابع انسانی و مواهب بی‌نظیر خدادادی و توسعه زیر ساخت‌های اساسی امکانات کلیدی برای بستر سازی توسعه می‌باشد. لذا دستور کار شورای برنامه ریزی و توسعه استان و ستاد اقتصاد مقاومتی نیز برهمین اساس است.

وی تصریح کرد: حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، ایجاد اشتغال، توانمندسازی منابع انسانی، ارتقای بهره‌وری و تقویت زنجیره ارزش تولیدات کشاورزی و صنعتی، توسعه گردشگری، ارتقای زیر ساخت‌ها، استفاده از ظرفیت‌های خالی مناطق خاص، ارتقای بخش‌های سلامت، آموزش و ورزشی، تامین منابع مالی برای اقتصاد، ایجاد تعادل‌های منطقه‌ای و نگاه به اقتصاد برونگرا، دانش بنیان و مقاومتی از جمله موضوعات کلیدی توسعه استان با توجه به اسناد بالادستی می‌باشند.

رحمانیان خاطرنشان کرد: تدوین و اجرای 48 طرح توسعه راهبردی با نگاه به یکی از سه محور مورد اشاره، در دستور کار شورای برنامه ریزی و توسعه استان و ستاد اقتصاد مقاومتی قرار گرفته است.

 

شهامت و سلامت از خصایص مدیران موفق است

درادامه استاندار گیلان در سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم والامقام حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، از یاران صدیق امام (ره) و رهبری معظم انقلاب، گفت: اجرای صحیح طرح‌های توسعه راهبردی، روند تدوین سند آمایش استان را تسهیل خواهد کرد.

مصطفی سالاری تشکیل کمیته‌های 48 گانه را در راستای توسعه اقتصادی استان برشمرد و گفت: با اجرایی شدن کمیته‌ ها می‌توانیم به همه چیز تخصصی نگاه کنیم و نتایج قابل ملاحظه داشته باشیم.

استاندار گیلان مشارکت بخش خصوصی و آحاد مردم اعم از دانشگاهیان و صنعتگران را بازوان اصلی شکل‌گیری کمیته‌ها قلمداد کرد و اظهار داشت: ما نمی‌خواهیم خودمان بگوییم و انجام دهیم؛ با کمک بخش خصوصی و مردم در قالب برنامه های 5 ساله جهت پیشبرد اهداف پیش می‌رویم؛ خرد جمعی لازم موفقیت ما است.

وی ادامه داد: از همه قوا و اقشار در بین اعضاء کمیته‌ها دیده می‌شود و معتقدم چارت 48 گانه کمیته‌ها، همه مسائل توسعه استان را در برمی‌گیرد. نماینده عالی دولت در استان در بخشی از سخنانش از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خواست با تصویب قانونی برای تشکیل کمیته‌های مشخص، جهت رفع موانع و مشکلات توسعه استان تلاش کنند تا تصمیمات توسعه ای که گرفته می شود قابلیت اجرایی و عملیاتی شدن پیدا کند.

نماینده عالی دولت در استان در بخش دیگری از این نشست عنوان کرد: دستگاه‌های نظارتی پیش از اینکه موضوعی را قضایی کنند بهتر است ابتدا تلاش کنند مشکل را بصورت داخلی و درون سازمانی حل کنند؛ برخی اتفاقات اثرات غیرمستقیم و سوء دارد و به مرور شهامت در کار را از مدیران سلب می کند.

وی شهامت و سلامت را از خصایص مدیران موفق برشمرد و تصریح کرد: در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود تصمیمی از لحاظ اداری تخلف محسوب می‌گردد اما نفع عموم مردم، مدیر را به سمت اجرای تصمیم سوق می‌دهد؛ برخی مشکلات خود ساخته است و سبب می‌شود دستگاه‌های اجرایی دست به عصا راه روند؛ با این شرایط به مشکل برمی‌خوریم؛ بایستی فضایی فراهم کنیم تا بستر برای توسعه همه جانبه استان فراهم گردد.

استاندار گیلان با ابراز ناراحتی از سال زراعی سختی که سال آتی در پیش خواهیم داشت، گفت: تمام تلاش ما این خواهد بود که هیچ کشاورزی از لحاظ آب در سال زراعی آتی دچار شکل نشود.

سالاری آب بندان‌های استان را ظرفیت چشمگیری برای توسعه گردشگری و اشتغال دانست و تصریح کرد: آمادگی کامل داریم از سرمایه‌گذاران در این خصوص حمایت کنیم.

استاندار گیلان در پایان توسعه متوازن را امری ضروری دانست و عنوان کرد: همه با صدایی رسا و بلند در کنار یکدیگر به مردم قول خواهیم داد با شهامت و اقتدار و با استفاده از ظرفیت‌های استان جهت پیشبرد اهداف متعالی که در راس آن اشتغال است، پیش خواهیم رفت.

در این جلسه خانم کاووسی مشاور استاندار دبیر کارگروه توسعه استان به تشریح طرح‌های راهبردی توسعه و کارگروه‌های مربوطه پرداخت.

تعدادی از نمایندگان مردم شهرستان‌های استان در مجلس شورای اسلامی حاضر در جلسه و مدیرکل دادگستری استان نیز در سخنانی دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را در خصوص مباحث توسعه، بودجه و کارگروه‌های 48 گانه ارائه دادند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل