اخبار سازمان

در چهل و هشتمین نشست تخصصی توسعه مطرح شد:

اخلاق‌مداری یک اصل در توسعه / زباله و پسماند ابر فاجعه زیست محیطی ایران و بویژه استانهای شمالی است   [ +66 | -41 ]

اخلاق‌مداری یک اصل در توسعه / زباله و پسماند ابر فاجعه زیست محیطی ایران و بویژه استانهای شمالی است

صبح روز پنجشنبه 27 تیر ماه، چهل و هشتمین نشست تخصصی توسعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با موضوع "پیش نیازهای توسعه استان گیلان" با سخنرانی مهندس سید علی‌اکبر طاهایی مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استاندار اسبق گیلان در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی ضمن خیر مقدم به سخنران جلسه و مدعوین گفت: گیلان استانداران زیادی را به خود دیده اما وقتی نام مهندس طاهایی به میان می‌آید، همه به نیکی و احترام ویژه از وی یاد می‌کنند.

وی با بیان اینکه آنچه نام ایشان را بیش از آثار فیزیکی ماندگار کرده، ویژگی‌ها و سجایای اخلاقی است ادامه داد: نکته جالب این است که مهندس طاهایی پس از رفتن از گیلان، علاقه‌مندی به این استان را فراموش نکردند. امروز با توجه به این ویژگی مثبت، دکتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، مسئولیت کارگروه پسماند و محیط‌زیست استان‌های شمالی را به ایشان واگذار کردند. از این رو از جناب طاهایی برای سخنرانی در چهل و هشتمین نشست ماهیانه توسعه دعوت کردیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه سلسله نشست‌های توسعه این سازمان در راستای ایجاد یک تلقی و برداشت واحد از مفهوم توسعه برای مدیران و کارشناسان سازمان‌ها و ادارات استان برگزار می‌شود افزود: تاکنون شخصیت‌های علمی و فرهنگی برجسته کشور در این نشست‌ها در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد و محیط زیست به عنوان سخنران حضور داشته‌اند.

وی محیط‌زیست را مهمترین مسئله استان‌های شمالی به ویژه گیلان و مازندران دانست و یادآور شد: امروز آلودگی محیط‌زیست طبیعت شکننده گیلان را تهدید می‌کند.

محمّدی توسعه جامعه را نیازمند انسان توسعه یافته دانست و تصریح کرد: تا انسان توسعه یافته به معنی انسان اخلاق‌مدار و برخوردار از وجدان اجتماعی نداشته باشیم توسعه اتفاق نخواهد افتاد. در واقع تا انسان متدین و خداباور به وجود نیاید و شکوفا نشود، به توسعه نمی‌رسیم.

وی ارجحیت دادن منافع شخصی و حزبی بر منافع ملی را موجب به تعویق افتادن توسعه دانست و خاطرنشان کرد: وجدان اجتماعی بالا در اروپای بعد از رنسانس موجب شده مسیر توسعه را به سرعت طی کنند. لذا اخلاق‌مداری یک اصل در توسعه است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه خداوند همه مواهب طبیعی و جغرافیایی را به کشور ما عطا فرموده است، یادآور شد: مردم ایران نیز بهترین سرمایه اجتماعی محسوب می‌شوند، زیرا دشمنان انقلاب چهل سال است که ما را تحریم می‌کنند و این مردم چهل سال است که سختی‌ها را تحمل و مقاومت می‌کنند و همچنان استوار هستند. لذا باید گام‌های موثرتر و جدی‌تر در مسیر توسعه برداریم.

 

زباله و پسماند ابر فاجعه زیست محیطی ایران و بویژه استانهای شمالی است

در ادامه سید علی اکبر طاهایی مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استاندار  اسبق گیلان در سخنانی با اشاره به سابقه مدیریتی خود در همه دولت‌های بعد از انقلاب، گفت: در دوران نخست وزیری شهید رجایی با کاروان خدمتگزاران نظام همراه شدم و از این شهید بزرگوار آموختم که باید همراه مردم باشیم و به دردها و رنج‌های آنان توجه کنیم.

وی با بیان اینکه در آستانه انتخابات هستیم، افزود: دولتی‌ها و نظامی‌ها نباید فعالیت‌های انتخاباتی داشته باشند، بلکه باید در اصل مشارکت شورآفرینی کنند. امام خمینی(ره) به عنوان معمار کبیر انقلاب و موسس نظام در اولین دوره انتخابات رای خودش را اعلام نکرد، زیرا به بلوغ سیاسی ملت و شخصیت دادن به آنان عنایت داشت.

مسئول کارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست سازمان برنامه و بودجه، سد، آزادراه، اتوبان، فرودگاه، راه آهن و... را نمادهای توسعه دانست و تصریح کرد: بزرگان علمی و فرهنگی و سیاسی و مذهبی نیز جزو نمادهای توسعه محسوب می‌شوند، اما متاسفانه گاهی با بداخلاقی این سرمایه‌های انسانی را نادیده می‌گیریم. در این میان استان گیلان نیز به واسطه تاریخ و فرهنگ غنی از ستاره‌های درخشان و کم نظیری برخوردار است.

استاندار اسبق گیلان، تکریم مقام علم و عالم را نخستین پیش نیاز توسعه دانست و یادآور شد: مدیران باید به عملکردهای مدیران قبل از خود توجه کنند و ضمن تکرار نکات مثبت، از تکرار اشتباهات بپرهیزند.

وی با تأکید بر کسب دانش در مسیر توسعه، گفت: کسب حکمت و دانش از آموزه‌های دینی است که در این میان آموختن دانش روز در توسعه جامعه نقش اساسی‌تری دارد و مسئولان ما باید نسبت به آن همت کنند.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با رهبری نهضت انقلاب اسلامی همه ما را به مفاهیم و آموزه های دینی و قرآنی بازگرداند، گفت: گیلان سرزمین انسان‌های با فضیلت بوده و هست و شهید املاکی‌ها و آیت‌الله لاکانی‌ها و پروفسور سمیعی‌ها نمادهای توسعه ما هستند و با وجود این معارف نیازی به نسخه‌های نظریه‌پردازان غربی درباره توسعه نداریم. البته براساس آیات و روایات فراگیری علم و دانش حتی از کفار مورد تاکید است.

طاهایی، حضور دکتر نوبخت در راس سازمان برنامه و بودجه را یکی از افتخارات دانست و متذکر شد: بنا به دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه کارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست استان‌های شمالی در این سازمان تشکیل شده است و معضل زباله سراوان در این کارگروه دنبال می‌شود.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار برگزاری تور علمی - گردشگری ویژه مدیران و کارشناسان محیط‌زیستی کشور شد و عنوان کرد: زباله و پسماند ابرفاجعه زیست محیطی ایران و به ویژه استان‌های شمالی است و متاسفانه هنوز فرهنگ تفکیک زباله را در مردم نهادینه نکردیم.

مسئول کارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست سازمان برنامه و بودجه، با اشاره به پیشرفت 50 درصدی نیروگاه زباله‌سوز ساری و پیشرفت 90 درصدی نیروگاه زباله سوز نوشهر، گفت: متاسفانه هنوز زمین نیروگاه زباله‌سوز رشت تحویل پیمانکار نشده است. روزانه در رشت بیش از دو هزار تن زباله تولید می‌شود و لذا نیروگاه زباله سوز 600 تنی تنها 25 درصد مشکل را حل می‌کند.

طاهایی، با بیان اینکه شیرابه‌های سراوان درختان را زنده زنده می‌کشد، خاطرنشان کرد: تاکنون 11 میلیارد تومان برای نیروگاه زباله‌سوز رشت پرداخت و 400 میلیارد تومان هم برای معضل زباله گیلان دیده شده است. خوشبختانه در بودجه امسال برای کلیدواژه «پسماند» یک هزار میلیارد تومان تخصیص یافته که امیدواریم ادامه پیدا کند.

وی فاجعه زیست محیطی گیلان را تأسف آور بیان کرد و گفت: مسئولان باید بدانند موظف هستند نسبت به رفع مشکلات و وظایف خود در کمترین زمان ممکن همت کنند زیرا لازمه توسعه اخلاق‌مدار بودن است.

استاندار اسبق گیلان اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی را برگرفته از مفاهیم قرآنی دانست و تاکید کرد: ملاک ما قرآن است؛ نه افراد، زیرا اصول‌گرایی به معنی ریشه گرا بودن است و اصلاح‌گرایی پیام مکتب عاشوراست. لذا باید به سلیقه‌های سیاسی احترام بگذاریم و خودمان را مدار قرار ندهیم. در واقع باید با مفاهیم اسلام و قرآن جهت‌گیری کنیم.

وی انسان توسعه یافته را دومین پیش نیاز توسعه دانست و اظهار کرد: شهیدان بهشتی و چمران نماد انسان توسعه یافته عصر انقلاب اسلامی هستند. این دو شهید بزرگوار درس آموخته مکتب قرآن و شاگرد امام امت بودند.

وی در ادامه به نقش مهم شهید انصاری (استاندار شهید گیلان) در توسعه گیلان اشاره کرد و افزود: باید به اصل خود یعنی تکریم بزرگان بازگردیم و از بی اخلاقی دوری کنیم.

طاهایی در پایان بر توانایی‌های بالقوه بانوان در بخش مدیریتی جامعه اشاره کرد و افزود: یک زن می‌تواند فرماندار بوده و یا پست‌های بالاتر جامعه را عهده‌دار باشد، شایسته سالاری مختص به مردان نبوده بلکه بانوان هم می‌توانند حضور پررنگی در بخش‌های مدیریتی داشته باشند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل