اخبار سازمان

برگزاری جلسه هماهنگی نمایندگان آمار دستگاه‌های اجرایی استان با محور برنامه ملّي توسعه آمار کشور   [ +95 | -75 ]

برگزاری جلسه هماهنگی نمایندگان آمار دستگاه‌های اجرایی استان با محور برنامه ملّي توسعه آمار کشور

جلسه هماهنگی نمایندگان آمار دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و موسسات عمومی استان با محور برنامه ملّي توسعه آمار کشور (1400 - 1396) و تشریح فعالیت‌های سال 1398 معاونت آمار و اطلاعات در سالن جلسات مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد.


به گزارش روابطعمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این جلسه وحید طیفوری معاون آمار و اطلاعات سازمان ضمن تشکر و قدردانی از همکاری نماینده‌های آمار دستگاه‌های اجرایی استان، به اهمیت انجام فعالیت آن­ها در راستای بالا بردن کیفیت نظام آمارهای ثبتی و پاسخگویی به نیاز کاربران اشاره کرد و گفت: موفقيت برنامه­‌هاي توسعه در كليه جوامع، بستگي به كيفيت آمار و اطلاعات موجود در نظام آماری آن جوامع دارد و این مهم تنها با تعامل سازنده، کار گروهی، اعتماد متقابل، مسئولیت‌پذیری، استفاده از دانش روزآمد و تعهد کاری محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه آمارهای ثبتی مبنا یا ثبت داده‌ها همزمان با انجام فعالیت‌ها و امور جاری، به هنگام رخداد ادامه داد: مشکلات اجرایی وهزینههای لازم برای تهيه و ارائه اطلاعات از طريق روش­های سنتی همانند سرشماری ­ها و نمونه‌­گیری موجب شده است كه متولیان تولید آمار به سمت تقويت روش مدرن توليد آمارهاي ثبتي مبنا و جايگزين تدريجي آن با توليد آمار از طريق سرشماري­ها و آمارگيري‌­هاي نمونه‌اي جهت افزایش دقت، سرعت و کاهش هزینهها و بار پاسخگویی گرايش پيدا كنند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با یادآوری این نکته که براساس ماده 10 احکام دایمی برنامه‌های توسعه در سال 1396، مرکز آمار ایران، به‌منظور یکپارچه‌سازی، ساماندهی و رفع موازی‌کاری در نظام آماری کشور، بعنوان مرجع رسمی تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور تعیین شده است تصریح کرد: بر همین اساس سال 1396 «ساختار تهيه و تدوين»، «جهت‌گیری ها» و «راهبردها و برنامه ­های عملياتي کارگروه ­ها و کمیته ­های آماربخشی» برنامه ملی آمار (1400-1396) در پنجاه و پنجمین جلسه شورای عالی آمار 22 خرداد 1396 جهت نیل به استقرار نظام مدرن آماری در کشور به تصویب رسید.

اضافه کرد: در این نظام مدرن آماری تولید بخش عمدهای از آمار و اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزان و کاربران مبتنی بر دریافت ریزداده‌ های ثبتی مبنا از دستگاهها، نهادها و سازمان‌ها و ارائه آمارهای جمع‌بندی شده، منسجم و استاندارد از طریق پنجره واحد به کاربران خواهد بود.

طیفوری در ادامه درخصوص تهیه مقدمات برنامه سوم ملّی آمار و مراحل انجام آن و چگونگی تبدیل مراحل سنتی به مدرن به تصویب دو سند جامع زیر بعنوان سند بالادستی شامل: تدوین سند راهبردهای بلند مدت تحول در نظام ملی آماری ایران و تهیه، تصویب، بسترسازی و شروع به استقرار نظام جامع ثبت‌های آماری ایران توضیحاتی ارائه نمود.

وی یاد آور شد: برنامه سوم ملی آمار کشور با رویکرد «رويکرد نهادسازی و  تحول بنيادين در نظام آماری کشور » مبتنی بر دو سند فوق تنظیم و تدوین و در آبان ماه 1397 برای اجرا ابلاغ شده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان اظهار داشت: برنامه مذکور شامل 12 ماده است که در ماده 2 چشم انداز نظام آماری کشور: «نظامی یکپارچه، پاسخگو، مورد اعتماد عموم مردم و متخصصان، تامین کننده آمارهای رسمی با کیفیت و پیشرو در آسیا» و ماموریت نظام آماری«تولید و انتشار آمارهای رسمی مورد نیاز ذینفعان داخلی و بین‌المللی با رعایت اصول بنیادین آمارهای رسمی و بکارگیری فناوری‌ها و روش های مدرن به ویژه ثبتی مبنا» تعریف شده است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه سوم ملّی آمار کشور، به موارد مهمی در حوزه راهبردهای کلان نظام آماری کشور، اصلاح قوانین، تولید و استقرار نظام آمارهای ثبتی مبنا، محاسبات ملی و شاخص‌های کلان، پژوهش و آموزش آمار، نظارت و مدیریت کیفیت آمار و ترویج و اشاعه اعتماد عمومی به آمار و فرهنگ آماری و تمرکز اعتبارات آماری توجه ویژه شده است.

وی یادآور شد: براساس احکام برنامه، پیش نویس اولیه قانون آمار کشور در حال تهیه جهت ارائه به شورای عالی آمار است.

طیفوری در ادامه اصول بنیادین آمار و 10 اصل مربوطه که شامل : 1- ارتباط، بی‌طرفی و دسترسي برابر 2- موازين و اخلاق حرفه‌ای 3- پاسخ‌گویی و شفافيت 4- پیش‌گیری از استفاده نادرست 5- صرفه‌جویی، 6- حفظ محرمانگي 7- قانون آمار 8- هماهنگي در سطح ملي 9- استانداردهاي جهاني 10- همكاري بین‌المللی نیز توضیحاتی ارائه کرد.

وی در پایان تعامل بیش از پیش جهت ارتقا هر چه بیشتر نظام آماری استان را خواستار شد وخاطر نشان کرد: طی چند سال گذشته، جهت قدردانی و افزایش انگیزه نمایندگان آماری دستگاه‌های اجرایی، به‌عنوان بازوان اجرایی معاونت آمار و اطلاعات در دستگاهها و یکی از ارکان مهم نظام آماری استان، هر ساله تعدادی از نمایندگان آماری که در ارزیابی این معاونت حائز رتبه گردیدند، در همایش گرامیداشت روز آمار و برنامه ­ریزی تقدیر به عمل می‌آید.

در ادامه صادق اکبری رئیس گروه آمارهای ثبتی، فرابری و پردازش داده­ های معاونت آمار و اطلاعات سازمان ضمن تشکر از از همکاری صمیمانه دستگاه‌های اجرایی به مشکلات سالیان گذشته در جمع‌آوری اطلاعات سالنامه آماری و سایر نشریات آماری  اشاره کرد و گفت: عدم رعایت زمانبندی، عدم ارجاع به موقع جداول تکمیل شده توسط دستگاه‌های اجرایی و عدم انطباق اطلاعات با سال­های قبل، تغییر سالانه رابط آماری دستگاه ­ها ازجمله این مشکلات است.

وی همچنین از  ایجاد کاربری برای مدیران دستگاه‌های اجرایی جهت مشاهده آنان و تایید و رصد مراحل تکمیل انجام جداول در سال جدید خبر داد.

اکبری با بیان اینکه در راستای فعالیت‌های صورت گرفته قبلی، با رفع موارد فوق توسط دستگاه­ها با همکاری کارشناسان معاونت آمار و اطلاعات سازمان می­توانیم اطلاعات مندرج در سالنامه‌ آماری و سایر نشریات را در کوتاه ترین زمان در اختیار برنامه ریزان و کاربران قرار دهیم ادامه داد: به همین منظور امسال نیز نظیر سال قبل، کلیه جداولی که مراحل بررسی فنی را طی کرده و مورد تایید نهایی قرار می‌گیرد، به صورت الکترونیکی از طریق «بخش سالنامه آماری در پایگاه اطلاعات آماری استان گیلان به نشانی sdi.mpogl.ir » در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص عملکرد سامانه آمار و اطلاعات سازمان و چگونگی ورود اطلاعات در سامانه مذکور، به معرفی «سامانه اطلاعات آماری استان گیلان» جهت مشاهده و دریافت اطلاعات آماری استان پرداخت.

در انتهای جلسه نیز سیده حبیبه میر عبدالعظیمی رئیس گروه حساب های منطقه ای و محاسبات قیمت سازمان به ارائه کلیاتی از فرآیند کار گروه حساب‌های منطقه‌ای و محاسبات قیمت پرداخت.

وی تاکید کرد: حساب‌هاي منطقه‌اي‌ مجموعه‌اي‌ از اطلاعات‌ آماري‌ است‌ كه‌ به‌ صورت‌ جامع‌ و هدفمند مطالعه‌ي‌ كمي‌ و منظم‌ فعاليت‌هاي اقتصادي‌ يك‌ منطقه (استان) را براي‌ يك‌ دوره‌ي‌ زماني‌ مشخص‌ كه‌ به طور معمول يك‌ سال‌ است‌ امكان‌پذير مي‌سازد.

میرعبدالعظیمی در ادامه افزود: هدف از تهیه حساب منطقهای ارائه آمارهای اقتصادی برای تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد اقتصادی یک استان توسط برنامه‌ریز و سیاست‌گذار است.

وی در همین راستا با توجه به فرآیندهای زمان‌بر و پیچیده جمع‌آوری اطلاعات و محاسبات مربوطه، به تاکید اهمیت زمان تعیین شده در نامه، کیفیت اطلاعات ارائه شده مالی و ثبتی و بهنگام و جامع بودن چارچوبهای آماری ارائه شده پرداخت.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل