اخبار سازمان

در جلسه بررسی و تبادل نظر در خصوص مخاطرات زیست محیطی استان مطرح شد:

مردم را برای نجات محیط زیست بسیج کنیم/ حفاظت از اکوسیستم تالاب انزلی یک امر بلندمدت است   [ +117 | -71 ]

مردم را برای نجات محیط زیست بسیج کنیم/ حفاظت از اکوسیستم تالاب انزلی یک امر بلندمدت است

صبح روز پنجشنبه 9 اسفند ماه، جلسه بررسی و تبادل نظر در خصوص مخاطرات زیست محیطی استان با محوریت ارائه گزارش عملکرد فعالیت های پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیران کل دادگستری و حفاظت محیط زیست استان و مشاور ارشد و کارشناسان آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی با اشاره به فعالیت‌های جایکا در حیطه محیط زیست گیلان طی سال های گذشته، گفت: دستاوردهای جایکا در حوزه محیط زیست حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه در فرهنگی ملی و دینی ما بر استفاده از دانش و تجارب دیگران تاکید شده است، افزود: ما برای استفاده از علوم و دانایی اقوام و ملل دیگر محدود نشده ایم و لذا جایکا نمونه خوبی از همکاری بین دو کشور ایران و ژاپن است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با اشاره به فعالیت جایکا در استان های مختلف، ادامه داد: بهار 98 فاز دوم فعالیت های جایکا در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی در گیلان به پایان خواهد رسید، اما با توجه به قرارداد جایکا با سازمان حفاظت محیط زیست گزارش نهایی در زمان دیگری ارائه خواهد شد.

وی پسماند و فاضلاب را دو معضل اساسی استان گیلان دانست و یادآور شد: این آمادگی وجود دارد که برای رفع مشکلات زیست محیطی گیلان همکاری خود را با جایکا ادامه دهیم.

محمّدی یکی از اقدامات مهم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان را تغییر رویکرد و نگرش مردم نسبت به محیط زیست دانست و گفت: در این راستای بودجه ای را برای فعالیت های فرهنگی و ارتقای آموزش های زیست محیطی اختصاص دادیم تا فرهنگ سازی صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: بی‌تردید بدون فرهنگ سازی کلیه فعالیت های ما در جهت حفاظت از محیط زیست و در نهایت رسیدن به توسعه پایدار اثربخش نخواهد بود و باید مردم را برای نجات محیط زیست بسیج کنیم.

 

در ادامه جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ضمن قدردانی از رویکرد توسعه گرایانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در حوزه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، گفت: بی‌تردید محیط‌زیست و منابع طبیعی یکی از ارکان توسعه پایدار است.

علی اوسط اکبری مقدم تخریب منابع طبیعی و آلودگی محیط زیست را ناشی از عدم علاقه ما به آینده خودمان دانست و افزود: اگر عاشق آب و خاک و حیات خودمان و فرزندانمان نباشیم نمی توانیم مشکلات زیست محیطی کشور را حل کنیم.

وی با اشاره به برگزاری نشست های متعدد و صرف هزینه های فراوان طی سالیان گذشته برای نجات محیط‌زیست، عنوان کرد: کشور ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم بیشترین آسیب و خسارت را متحمل شد، اما چون به آب و خاک خودشان عشق می ورزیدند، امروز به توسعه و پیشرفت رسیده اند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان، با تاکید بر اینکه باید فرهنگ سازی زیست محیطی را از کودکستان ها شروع کنیم، گفت: باید در سطوح مختلف آموزشی حضور مستمر داشته باشیم و مفاهیم محیط‌زیستی و منابع طبیعی را در فرزندان نهادینه کنیم. آلودگی شریان های شهر رشت و انباشت پسماند در حاشیه محورهای مواصلاتی نشان می دهد که نسبت به محیط زیست غفلت کردیم.

اکبری مقدم ایران را کشوری با فرهنگ و تمدن غنی و کهن دانست و یادآور شد: نباید گناه آلودگی محیط‌زیست را به گردن روستاییان یا ساکنان بافت های فرسوده و حواشی شهرها بیاندازیم. 

معاون استاندار گیلان با بیان اینکه در گذشته با چنین مشکلات زیست محیطی مواجه نبودیم، یادآور شد: باید فرهنگ سازی محیط زیست را از آغازین روزهای اجتماعی شدن یک انسان در سنین کودکی شروع کنیم و بی تردید حاکم شدن این فرهنگ حیات آیندگان را تضمین می کند. 

 

یوکی هارو کوبایاشی نماینده ارشد جایکا در ایران نیز در این این نشست گفت: سیاست کلی کشور ژاپن و جایکا در ارتباط با ایران مشارکت در پایداری توسعه ایران با استفاده از دانش و تجارب ناشی از فعالیت های توسعه ای است.

وی با تاکید بر روابط دوستانه ایران و کشور ژاپن، افزود: تاکنون فعالیت های مختلفی در قالب مدیریت پسماند، مدیریت فاضلاب، مدیریت آبخیز و... در گیلان انجام شده و دستاوردهای قابل توجهی داشته است که می تواند به رفع مشکلات تالاب انزلی کمک کند.

نماینده ارشد سازمان همکاری های بین المللی ژاپن(جایکا) در ایران، با اشاره به تهیه طرح میان مدت 10 ساله مدیریت اکولوژیک تالاب، خاطرنشان کرد: فعالیت های انسانی باعث تخریب تالاب انزلی شده و لذا حفاظت از اکوسیستم تالاب یک امر بلندمدت بوده و مدیریت آبخیز، پسماند و فاضلاب دارای اهمیت بالایی است.

 

در ادامه توموئو آئوکی مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا گفت: ماموریت جایکا انتقال فناوری حفاظت محیط زیست به طرف ایرانی است.

وی از حضور 15 کارشناس ژاپنی تیم جایکا در گیلان خبر داد و تصریح کرد: تالاب انزلی بزرگترین تالاب ایران است که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و لذا با توجه به موقعیتش جزو تالاب های شهری محسوب می شود و تحت تاثیر فعالیت های انسانی قرار دارد.

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا با اشاره به تخصص خود در برنامه ریزی عمران و محیط زیست و سابقه فعالیت در بیش از 30 کشور دنیا، یادآور شد: به خوبی با تالاب انزلی آشنایی داریم و می دانیم که تنها 30 درصد آن حفاظت شده است، پناهگاه حیات وحش محسوب می شود و بخشی از آن به صورت آب بندان در اختیار مردم قرار می گیرد لذا مدیریت تالاب انزلی بسیار پیچیده است.

آئوکی با بیان اینکه مطالعه مدیریت جامع حفاظت از اکوسیستم تالاب انزلی طی سال های 2005-2002 انجام شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی را طی سال های 93 تا 97 در دست اجرا داریم که بهار سال آینده به پایان می رسد.

وی تاسیس کمیته مدیریت تالاب انزلی در تیرماه سال 90 در استانداری گیلان را یکی از دستاوردهای فاز نخست پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب دانست و ادامه داد: کمیته مدیریت تالاب به عنوان نهادی برای ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و سایر ذینفعان درون و اطراف تالاب ایفای نقش می کند.

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا هدف از اجرای پروژه مذکور را ایجاد مدیریت جامع تالاب با مشارکت تاثیرگذار ذینفعان و استفاده از داده ها و اطلاعات مناسب دانست و گفت: پیش از تشکیل کمیته مدیریت تالاب ارگان ها به صورت مجزا مشکلات تالاب را دنبال می کردند، اما اکنون این کمیته تنها نهاد تصمیم گیری برای حفاظت تالاب بوده و همه مسائل در کمیته بحث و بررسی می شود.

آئوکی با تاکید بر لزوم ارتقای ظرفیت کمیته مدیریت تالاب و ساز و کار انتخاب و اجرای فعالیت ها و روش های با اولویت بالا برای حفاظت از تالاب براساس داده های بیولوژیک و مالی به دست آمده از فعالیت های پایلوت مشترک و اشتراک دانش و تجربیات در سطح ملی و بین المللی، متذکر شد: حفاظت از اکوسیستم تالاب، مدیریت آبخیز، مدیریت فاضلاب، مدیریت پسماند، اکوتوریسم، آموزش زیست محیطی و واحد حقوقی از جمله زیرکمیته های فنی است.

وی با بیان اینکه تاکنون 30 فعالیت پایلوت در راستای مدیریت تطبیقی با چرخه «طرح، اجرا، بررسی و اقدام» انجام شده است، گفت: با پشتیبانی جایکا چهار مرکز «بازدیدکنندگان تالاب انزلی»، «اکوتوریستی تالاب انزلی»، «آموزش زیست محیطی تالاب انزلی» و «مدرسه طبیعت تالاب انزلی» به منظور ارتقای آگاهی درخصوص اهمیت فرهنگی و اکولوژیک تالاب احداث شد. 

 

غلامرضا قاسمی رئیس حوزه هنری گیلان نیز در نشست بررسی و تبادل نظر درخصوص مخاطرات زیست محیطی استان در سخنانی حفاظت و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست را نیازمند فرهنگ سازی و آموزش همگانی مستمر دانست و گفت: بنا به خواست و حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان 20 قسمت موشن گرافیک به منظور ارتقای فرهنگ مدیریت پسماند توسط حوزه هنری استان تولید شده است.

وی با اشاره به وجود مراودات فرهنگی و تجاری بین گیلان و ژاپن در گذشته های دور، ادامه داد: در پژوهش نامه ها و سفرنامه های تاریخی ژاپنی از گیلان سخن به میان آمده و حتی کتابی با محوریت زبان گیلکی و گویش لاهیجانی توسط حوزه هنری و بنا به درخواست کشور ژاپن منتشر شده است.

رئیس حوزه هنری گیلان از آمادگی این نهاد برای تبدیل سفرنامه فعالیت های کارشناسان جایکا در استان گیلان به کتاب خبر داد و اضافه کرد: موشن گرافیک های مدیریت پسماند آماده بوده و نوروز 98 از صدا و سیما و شبکه های اجتماعی منتشر خواهد شد.

قاسمی، آشنایی با انواع پسماند، کنترل و مدیریت پسماند، آشنایی با قوانین مربوط به پسماند، بازیافت و خطر استفاده از پلاستیک، آب مورد نیاز کشاورزی، زباله های تعطیلات، زباله های الکترونیکی و ارتباط پسماند با دریا را از جمله محورهای فیلم های تولید شده دانست و گفت: مردم چگونگی بازیافت شیشه، فلزات و کاغذ، تولید کمپوست خانگی، مدیریت پسماند در خانه، کاهش پسماند در ادارات و محیط کار و تحصیل و تفکیک زباله را یاد می گیرند.

وی همچنین از تولید 17 قسمت انیمیشن با محتوای زیست محیطی توسط حوزه هنری گیلان خبر داد و تصریح کرد: فرهنگ سازی یک جریان پیوسته و مستمر است و باید از آن به عنوان یک پدیده دائم یاد کنیم و تنها به چند بار پخش کردن این فیلم ها و انیمیشن ها از تلویزیون بسنده نکنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و کارشناسان جایکا از دیگر سخنرانان همایش مذکور بودند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل