اخبار سازمان

استاندار در هفتمین شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 97 :

ارزیابی عملکرد مدیران گیلان بر مبنای میزان موفقیت در جذب منابع ملی   [ +31 | -16 ]

ارزیابی عملکرد مدیران گیلان بر مبنای میزان موفقیت در جذب منابع ملی

عصر روز پنجشنبه 3 آبان ماه، هفتمین شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 97 به ریاست استاندار و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و با حضور نمایندگان مردم شهرستان‌های گیلان در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان ضمن بیان دستورات جلسه در خصوص پروژه راه‌آهن گفت: تمام کشور در انتظار شنیدن سوت قطار در گیلان هستند. با دستور استاندار، به طور موقت ساختمانی برای استقرار اداره کل راه‌آهن گیلان در نظر گرفته شد تا در آینده بسیار نزدیک شاهد افتتاح این پروژه بزرگ باشیم.

وی از بازنگری و آماده‌شدن سند آمایش سرزمینی گیلان بعد از چند سال تلاش خبر داد و افزود: جمع بندی نهایی این سند در اختیار نمایندگان، فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته و تا دهم آبان ماه فرصت دارند که نظرات خود را در این رابطه اعلام کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان عنوان کرد: سند آمایش سرزمینی گیلان پس از اخذ تمامی نظرات برای تصویب به شورای برنامه‌ریزی استان و سپس سازمان برنامه و بودجه کشور می‌رود.

 

در ادامه استاندار گیلان در سخنانی با تأکید بر اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانون بودجه ۹۷ برای افزایش سهم استان از اعتبارات ملی، اظهار داشت: متاسفانه برخی مدیران کل از ظرفیت‌های بسیاری که وجود دارد بی‌خبرند و این موضوع نگران‌کننده است.

مصطفی سالاری تصریح کرد: موفقیت دستگاه‌ها در جذب اعتبارات ملی و پیگیری هایی که در این رابطه انجام می‌دهند باید یکی از مهمترین شاخص های ارزیابی عملکرد مدیرانشان باشد.

وی با بیان اینکه مدیران باید نسبت به ردیف‌هایی که در قانون بودجه امکان افزایش سهم اعتبارات استان را فراهم می‌کنند اطلاع کامل داشته باشند، افزود: در جلسه آینده شورای برنامه‌ریزی باید گزارشی از عملکرد تمامی مدیران در این زمینه ارائه شود.

استاندار گیلان ادامه داد: مدیری که نتواند حداکثر بهره را از ظرفیت‌های اعتباری موجود بگیرد یعنی عملکرد خوبی ندارد.

نماینده عالی دولت در گیلان یادآور شد: اگرچه این استان 3.2 درصد از جمعیت کشور را در خود جای داده اما باید در حوزه‌هایی همچون کشاورزی که استعداد بیشتری دارد سهم بیشتری از اعتبارات داشته باشد.

وی عدم عضویت در شورای برنامه‌ریزی را توجیهی غیر قابل قبول برای کم‌کاری در جذب اعتبارات ملی دانست و خاطرنشان کرد: حتی دستگاه‌هایی که در این شورا عضویت ندارند باید در این رابطه پاسخگو باشند. زیرا نسبت به توسعه استان مسئول هستند.

سالاری ضمن اعطای ماموریت به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برای شناسایی ظرفیت‌های قانون بودجه جهت جذب اعتبارات ملی برای استان، گفت: فرایند جذب اعتبار باید طی جلسه توجیحی به دستگاه‌ها آموزش داده شود.

استاندار گیلان همچنین اظهار کرد: برخی شرکت‌های دولتی منابع داخلی دارند که در قالب بودجه گنجانده نمی‌شود که نباید استان از این منابع غافل باشد.

وی با اشاره به کاهش اعتبارات عمرانی در بودجه ۹۷ نسبت به سال قبل، گفت: با وجود اینکه هدف‌گذاری برای جذب اعتبارات باید واقع بینانه باشد، نباید هدفی سهل الوصول تعیین گردد.

سالاری بهره‌گیری از ظرفیت نمایندگان استان برای جذب اعتبارات ملی را به مدیران استان گوشزد کرد و افزود: مکاتبات اداری لازم باید مجدانه پیگیری شود.

استاندار گیلان با اشاره به تصویب شدن استقرار دفتر اداره کل راه آهن شمال 2 در گیلان، بیان داشت: تا هفته آینده مقدمات کار فراهم می‌شود تا ساختمان اداری پیش‌بینی شده برای استقرار نیروها آماده‌سازی شود.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی باید هرچه سریعتر نظرات نهایی خود را برای اعمال در سند آمایش سرزمینی ارائه دهند، عنوان کرد: هرچقدر پیشنهادات و جانمایی‌های صورت گرفته موجه تر باشد و با ظرفیت‌های استان مطابقت داشته باشد، در مرحله تلفیق برای تصویب شدن مسیر راحت‌تری طی می‌کند.

سالاری با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد بودجه در قالب ملی پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: نباید تمرکز خود را تنها بر بودجه استانی که کمتر از 10 درصد است قرار دهیم.

استاندار گیلان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به خسارت‌های سیل اخیر، افزود: ورود به موقع و مناسب دستگاه‌ها جای قدردانی دارد.

وی با بیان اینکه معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری به طور مستمر پیگیر وضعیت مناطق خسارت دیده و جبران آسیب‌ها است، گفت: مرمت و بازسازی زیرساخت‌ها و تاسیسات تخریب شده باید تسریع شود تا مردم این تصور را نداشته باشند که مدیران استان مناطق سیل زده را رها کرده‌اند.

نماینده عالی دولت در گیلان، لایروبی آب‌بندان‌ها و ساماندهی رودخانه‌ها را از اولویت های کاری گیلان برشمرد و عنوان کرد: جلسات متعددی در رابطه با این موضوعات برگزار شده و هفته آینده نیز آخرین جلسه در خصوص ساماندهی رودخانه ها برگزار می گردد تا هرچه زودتر مراحل اجرایی پیگیری شود.

وی با اشاره به خسارت‌های سنگینی که به دنبال وقوع سیل به پل‌های گیلان وارد شد، افزود: نیمی از اعتباراتی که به منظور جبران خسارت‌های سیل تخصیص پیدا کرد، برای بازسازی و مرمت پل‌ها گذاشته شد.

سالاری مباحث زیست محیطی را مهمترین موضوع مورد پیگیری برای گیلان در بودجه 98 دانست و گفت: مدیریت زباله، ساماندهی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود و احیاء تالاب از جمله اولویت‌هایی است که باید با جدیت برای جذب اعتبار ملی برای آن‌ها تلاش کنیم.

وی همچنین در رابطه با سهمیه قیر شهرستان‌ها گفت: شهرستان‌ها باید مطابق نیازشان منابع بودجه‌ای پیش‌بینی کنند تا بتوانند سهمیه مورد نظر را در این زمینه جذب کنند.

سالاری جذب اعتبار ملی برای احداث تونل در محور پونل- خلخال در بودجه 98 را از دیگر موضوعاتی خواند که باید به کمک نمایندگان استان پیگیری شود.

استاندار گیلان با یادآوری این نکته که اکنون فصل مناسبی جهت برنامه ریزی برای جذب اعتبارات ملی است، اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی استان باید به طور ماهانه گزارش عملکرد بدهند.


رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان نیز در در این نشست با اعلام آمادگی برای همکاری با دستگاه‌های اجرایی برای جذب اعتبارات، گفت: گیلان در کمیسیون تلفیق نماینده دارد و این امر فرصت خوبی برای استان فراهم کرده است.

ولی داداشی خواستار برنامه‌ریزی مدیران برای اجرای مصوبات قانون برنامه ششم توسعه شد و افزود: آماده هستیم که حمایت‌های لازم را برای اجرای مصوبات و جذب اعتبار داشته باشیم.

گفتنی است در این جلسه سایر نمایندگان حاضر و نیز تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در خصوص دستورات جلسه پرداختند.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل