اخبار سازمان

در چهارمین همایش استانی آمار و برنامه ریزی عنوان شد:

برنامه ریزی بدون آمار خسران منابع مالی و انسانی را به همراه دارد/ شبهه افکنی در آمارهای رسمی کشور تضعیف و تخریب سرمایه اجتماعی است   [ +36 | -16 ]

برنامه ریزی بدون آمار خسران منابع مالی و انسانی را به همراه دارد/ شبهه افکنی در آمارهای رسمی کشور تضعیف و تخریب سرمایه اجتماعی است

صبح روز پنجشنبه 3 آبان ماه 97، "چهارمین همایش استانی آمار و برنامه ریزی" با حضور رئیس مرکز آمار ایران، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری گیلان، رابطین آماری دستگاه های اجرایی و صاحب نظران و دانشجویان در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این همایش کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی ضمن خیر مقدم به مدعوین گفت: برگزاری همایش آمار و برنامه ریزی از این جهت است تا اهمیت آمار و نقش آن در برنامه‌ریزی را برای جامعه تبیین کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی بدون آمار امکان پذیر نیست، افزود: برنامه‌ریزی بدون آمار موجب خسران‌های عظیم جامعه هم در نیروی انسانی و هم در منابع مالی، تجهیزات و ابزارها می‌شود و اگر نتوانیم یک نظام دقیق آماری را در جامعه طراحی کنیم، تاوان آن را باید چندین برابر پرداخت کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، اهمیت آمار در توسعه را انکارناپذیر دانست و یادآور شد: بدون آمار درست حتی در زندگی شخصی خودمان نمی‌توانیم تصمیم‌گیری درستی داشته باشیم. لذا آمار از جمله حیطه‌هایی است که اگر به تاریخچه آن نگاه کنیم، می‌بینیم که در تمدن ایران باستان نیز سرشماری وجود داشته است. گل نوشته های به دست آمده از دوران هخامنشیان نشان می‌دهد که مجموعه‌ای به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به سربازان و مالیات می‌پرداخته است.

محمّدی، مقوله آمار و برنامه‌ریزی را مورد توجه سازمان برنامه و بودجه از زمان احیا تاکنون دانست و گفت: امسال چهارمین همایش استانی آمار و برنامه‌ریزی را برگزار کردیم.  باید سواد آماری جامعه افزایش پیدا کند که حرکت ما در این زمینه رو به رشد است و مردم روز به روز به اهمیت آمار بیشتر پی می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم برگزاری چنین نشس‌ هایی آنقدر عمومیت پیدا کند که در تمام مراکز آموزشی اهمیت علم آمار برای جامعه تبیین شود و مردم برای آمار و برنامه‌ریزی ارزش بیشتری قائل شوند.

 

شبهه افکنی در آمارهای رسمی کشور تضعیف و تخریب سرمایه اجتماعی است

 در ادامه  این همایش امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به عنوان نسخه توسعه کشور نیازمند اقدام و عمل است، گفت: در این راستا نیازمند برنامه ریزی هستیم.

وی با بیان اینکه صنعت آمار در دنیا چاره ای جز تولید تولید آمارهای استاندارد، با کیفیت و قابل مقایسه جهانی ندارد، ادامه داد: کمیسیون آمار سازمان ملل (یو.ان.اس.دی) مجموعه کاربری ها و راهنماها درباره استانداردهای تولید آمار را به کشورها ابلاغ کرده و هر کشوری متناسب با شرایط خودش از آن بهره مند می شود.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به روند تحول نظام‌های آماری در دنیا، عنوان کرد: قبل از جنگ جهانی دوم هر‌مجموعه‌ای متناسب با نیازها و امکاناتش آمار تولید می کرد، اما بعد از جنگ جهانی، یک اجماع زیر نظر سازمان ملل شکل گرفت و مقرر شد تولید، هدایت و راهبری فعالیت های آمارهای با یک مرجع واحد تحت عنوان «انواس.او» باشد. ان.اس.او نظام های آماری کشورها را متناسب با آخرین دستاوردهای حوزه تولید داده ها راهبری می کند.

وی پربازده ترین سرمایه گذاری را در حوزه تولید آمارهای با کیفیت دانست و ادامه داد: قبل از جنگ جهانی دوم حدود 80 درصد از آمار و اطلاعات مربوط به رشد اقتصادی، تورم و بیکاری توسط بانک مرکزی ها اعلام می شد، اما امروز در دنیا این کار به ان.اس.او سپرده می شود. این در حالی است که در ایران دو مرجع به صورت همزمان آمار رشد اقتصادی، تورم و بیکاری را تولید می کنند که این کار به جز اتلاف منابع و تخریب و تضعیف سرمایه اجتماعی و کاهش اعتماد به آمارها و مسئولان نتیجه دیگری نخواهد داشت.

وی آمار و اطلاعات را یک کالای عمومی دانست و یادآور شد: آمارها در کشور ما جامع نیست و حدود 55 درصد آمارهای مورد نیاز برنامه‌ریزان ملی، 35 درصد آمارهای مورد نیاز مقامات و مدیران استانی و حدود 15 درصد آمارهای مورد نیاز مقامات شهرستانی را تولید می کنیم.

پارسا، اختلاف مرکزی آمار ایران با بانک مرکزی را در آمارهای رشد اقتصادی و تورم دانست و خاطرنشان کرد: به دنبال تداوم وضع نا به سامان و غیر عقلانی موجود نیستیم و لذا باید ان.اس.او در کشور شکل بگیرد و تبدیل به قانون شود.

وی نظام آماری بین المللی و نظام آماری منطقه ای را در بالاترین سطح خرد جمعی دانست که نسخه های توسعه و تحول نظام آماری را عرضه می کنند و گفت: دستگاه های اجرایی از جمله بانک مرکزی موظف است در چارچوب نظام ملی آماری ایران اقدام کنند.

رئیس مرکز آمار ایران، آمار و اطلاعات را یک نهاده عمومی دانست که استفاده یکی مانع از استفاده دیگری نمی‌شود و عنوان کرد: حاکمیت به نیابت از مردم اقدام به تولید نهاده عمومی می‌کند و آن را برای کاربران به اشتراک می گذارد لذا این تصور نادرست است که وجود دو مرکز تولید آمار موجب ایجاد رقابت در آنها و تولید آمار با کیفیت می شود، بلکه همه اختیارات، اعتبارات و امکانات باید برای ان.اس.او باشد.

پارسا، با بیان اینکه مرکز آمار ایران یک مرکز تولید آمار در کنار سایر دستگاه هاست؛ نه مرجع تولید آمار، یادآور شد: اس.ان.او در قالب شورای عالی آمار باید به عنوان مرجع معرفی، موازی کاری ها حذف و نظام آمارهای ثبتی جایگزین نظام آمارهای سنتی شود. خوداظهاری اساس نظام آمارهای سنتی اعم از کاغذی و اینترنتی است.

وی با اشاره به مشارکت 48 درصدی مردم ایران در سرشماری اینترنتی سال 95 و کسب رتبه نخست ایران در دنیا، اضافه کرد: این سرشماری هنوز مدرن نیست و سرشماری زمانی مدرن می‌شود که ثبتی مبنا و بدون مراجعه به مردم باشد. لذا امکانات و زیرساخت های لازم را فراهم کردیم تا دستگاه‌ها به صورت خودکار آمار و اطلاعات تولید کنند و در اختیار تصمیم گیران قرار دهند.

رئیس مرکز آمار ایران، نظام آمارهای ثبتی مبنا را دارای سه رویکرد هویتی، محل زندگی و کسب و کار دانست و گفت: در حال حاضر پیشنویس اصلاح قانون آمار کشور تدوین شده و تا خردادماه سال آینده به تصویب شورای عالی آمار می رسد که یک تصمیم مدیریتی هوشمندانه محسوب می شود.

وی با اشاره به روند کند حرکت نظام آماری کشور به سمت ثبتی مبنا، خاطرنشان کرد: ابلاغیه ها در چرخ دنده‌های دستگاه‌های اجرایی و مدیران میانی محافظه کار، بروکرات و اقتدارگرا گیر می کند. ریزداده‌های دستگاه‌های اجرایی باید به مرکز آمار به عنوان امین ترین و محرم‌ترین مرکز ارائه شود.

پارسا با بیان اینکه کشور نیازمند مدیران عالم و مجاهد است، اظهار کرد: ایجاد شک و شبهه افکنی در آمارهای رسمی کشور تضعیف و تخریب سرمایه اجتماعی و ظلم به نظام و ستم به مجموعه همکاران مرکز آمار است که جزو سالم ترین، عالم ترین و شجاع ترین مردم کشور بوده و همواره در چارچوب نظام آماری جهت تولید صحیح‌ترین و واقعی‌ترین شکل ممکن داده ها در سطح زندگی عامه عمل می کنند.

وی تعاریف و استانداردهای محاسبه تورم را در دنیا یکسان دانست و متذکر شد: نرخ تورم در دنیا به متوسط تورم سالیانه اطلاق می شود لذا ممکن است سطوحی از جامعه ما نرخ تورم را متناسب با شرایط واقعی زندگی خودشان ندانند، اما تعاریف و محاسبات با توجه به استانداردهای واحد جهانی است و قیمت ها از کف بازار جمع آوری می‌شود. نرخ تورم نقطه به نقطه گیلان در مهرماه 30.6 درصد بوده که این نرخ برای کشور 32.4 درصد است. همچنین نرخ تورم سالیانه برای گیلان 11.6 درصد و برای کشور 13.4 درصد است.

رئیس مرکز آمار ایران تورم را متوسط افزایش قیمت همه کالاها و خدمات مصرفی مردم ایران در 12 ماه اخیر نسبت به 12 ماه قبل تر از آن دانست و تاکید کرد: آمار و ارقام رسمی کشور صحیح و قابل اعتماد بوده و هرگونه خدشه و شبهه ناشی از ناآگاهی نسبت به مفاهیم و کاربردهای آمار آب در آسیاب دشمن ریختن است لذا باید فرهنگ و سواد آماری جامعه را ارتقا ببخشیم.

 

تخصص فارغالتحصیلان آمار در دستگاههای اجرایی مورد استفاده قرار گیرد

بهرام صادق پور عضو هیئت علمی گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد نیز در همایش استانی آمار و برنامه ریزی اظهار امیدواری کرد: زمانی فرا برسد که بتوانیم آمارهای خوب تولید کنیم.

وی با بیان اینکه سالهاست به دنبال سازمان نظام آماری هستیم، افزود: باید نظام آماری را تصویب کنیم تا هر کسی خود را تحلیل گر آمار نداند.

عضو هیئت علمی گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به چالش ها و فرصت های آمار در قرن 21، تصریح کرد: آمار علم جمع آوری داده هاست لذا باید نمونه گیری کنیم، تخصص جمع آوری داده ها را داشته باشیم، خلاصه و نتیجه گیری کنیم.

صادق پور، تربیت آماردانان، عدم آشنایی بسیاری از آماردانان با روش های جدید و عدم توانایی آنها در مواجهه و تحلیل داده های جدید و ارائه الگوهای جدید آموزش آمار را از جمله چالش ها دانست و عنوان کرد: تربیت افراد کاردان و ماهر در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد باید مورد توجه قرار گیرد تا توانایی تحلیل داده ها در محیط کسب و کار را داشته باشند.

وی با بیان اینکه آماردان باید هنر کار کردن با داده ها را بداند، گفت: آمار هنر متقاعد کردن مدیران است. متاسفانه بسیاری از آماردانان ما کار کردن با حجم بزرگی از داده ها را نمی دانند، زیرا سیستم آموزش آمار ما خیلی قدیمی است و ما در دانشگاه جز آموزش در خدمت آموزش و تربیت هیئت علمی نداریم، بلکه باید افرادی تربیت کنیم تا وارد صنعت و دستگاه های اجرایی شوند و مفید باشند.

مدرس دانشگاه، با تاکید بر لزوم بازنگری سرفصل های درون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آمار، خاطرنشان کرد: با حجم وسیعی از فارغ التحصیلان آمار مواجه هستیم که کار کردن با داده ها را یاد نگرفته اند. برنامه ریزی و ایجاد فرصت های شغلی جدید برای استخدام دانش آموختگان و مواجهه با داده های بزرگ در علوم اجتماعی و اقتصادی مورد تاکید است.

صادق پور، با اشاره به وجود عدم اطمینان به آمارها در جامعه، یادآور شد: اگر آمار و اطلاعاتی که مرکز آمار ایران و بانک مرکزی ارائه می کنند با هم تفاوت معنادار نداشته باشد، ابهام در جامعه کم می شود.

وی با بیان اینکه آماردانان به پالایش داده ها می پردازند، اظهار کرد: عدم هماهنگی بین دانشگاه ها در ارائه سرفصل های یکسان، عدم به کارگیری صحیح فارغ التحصیلان، عدم هدایت درست دانش آموزان و دانشجویان برای تحصیل در مقاطع بالاتر و عدم توازن بین پذیرش دانشجو و بازار کار از جمله چالش های آمار در ایران است.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، قدرت آمار را در تنوع روش ها و ضعف آمار را در مواجهه با تنوع داده ها دانست و تصریح کرد: ترویج هویت منحصر به فرد آمار، حمایت و تقویت هسته های پژوهشی و حمایت از فعالیت های تحقیقاتی بین رشته ای مورد تاکید است.

صادق پور، زیست شناسی، مهندسی و صنعت، فیزیک، محیط زیست و زمین شناسی، علوم پزشکی، فناوری اطلاعات، علوم ورزشی و تربیت بدنی و علوم اقتصادی و اجتماعی را از جمله کاربردهای آمار دانست و یادآور شد: باید از تخصص فارغ التحصیلان آما در دستگاه‌های اجرایی استفاده شود.

 

21 درصد دستگاههای اجرایی گیلان سامانه اطلاعات آماری دارند

در ادامه وحید طیفوری معاون آمار و اطلاعات  سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان  در سخنانی با اشاره به اهم فعالیت‌های این معاونت در سال 97 گفت: بیش از 29 طرح آمارگیری با حدود 10 هزار نمونه و 6 هزار و 800 نفر روز نیروی انسانی در سطح استان اجرا کردیم.

وی توسعه و گسترش فعالیت‌های معطوف به سامانه یکپارچه مدیریت آمار و اطلاعات(ساوانا)، توسعه و به هنگام‌سازی پایگاه اطلاعات آماری استان به نشانی «sdi.mpogl.ir» جهت شفافیت و دسترسی برابر به اطلاعات تولید شده به عنوان کالای عمومی، تهیه بانک اطلاعاتی ساختار نظام آماری دستگاه های اجرایی استان، تهیه گزارش های مرتبط با تهیه حساب تولید و محاسبه تولید ناخالص داخلی به عنوان یکی از آمارهای مهم و ارزشمند در حوزه اقتصادی و انتشار فصلنامه نقشه و اطلاعات مکانی استان را از دیگر اقدامات از ابتدای امسال تاکنون دانست.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، با بیان اینکه تعامل خوبی با سازمان نقشه‌برداری جهت انتقال دانش فنی راه اندازی سامانه اس.دی.آی برقرار کردیم، گفت: به هنگام سازی گروه نقشه سازمان و برخی از دستگاه های اجرایی، تهیه و به هنگام سازی نقشه های آماری و توسعه و به هنگام سازی پایگاه فهرست اطلاعات مکانی استان نیز صورت گرفته است.

وی ادامه داد: ما در کل استان بیش از 194 نماینده در حوزه آمار و اطلاعات و نقشه و اطلاعات مکانی برای تولید آمار و اطلاعات مورد نیاز داریم، اما تشکیلاتی که در سازمان وجود دارد متناسب با نیاز آماری کشور نیست.

وی با بیان اینکه تنها 30 درصد دستگاه‌های اجرایی استان دارای واحد آمار و اطلاعات مستقل هستند، خاطرنشان کرد: همچنین 21 درصد دستگاه ها سامانه اطلاعات آماری دارند لذا نوین سازی نظام آماری با مشکلاتی مواجه است.

طیفوری، خواستار توجه ویژه مدیران دستگاه ها به نحوه تولید و نظارت یکپارچه بر چگونگی ثبت ریزداده‌ها شد و گفت: به کارگیری نیروهای متخصص در حوزه آمار و اطلاعات مکانیکه درک صحیح و انگیزه ارتقای کیفیت آمار و اطلاعات مکانی را داشته باشند مورد تاکید است. همچنین شفافیت و اطلاع رسانی آمارهای تولید شده مبتنی با اصول بنیادین آمارهای رسمی در دستگاه های اجرایی باید صورت بگیرد.

 

شراره کاووسی مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان نیز در سخانی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه در سال 1327 با هدف تولیت امر برنامه و بودجه تاسیس شد، گفت: این سازمان همواره نقش اساسی در زمینه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کشور را بر عهده داشته است، اما در شصتمین سال تاسیس توسط شورای عالی اداری منحل شد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم در سال دوم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را مجددا احیا کرد، گفت: احیای سازمان با تدوین برنامه ششم توسعه مقارن شد. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز به عنوان زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور در راستای تدوین برنامه ششم 35 کمیته تخصصی متشکل از اساتید دانشگاه، کارشناسان خبره دستگاه ها و صاحب نظران امر برنامه ریزی را زیر نظر شورای برنامه ریزی توسعه استان به عنوان عالی ترین نهاد برنامه ریزی تشکل داد و در نهایت 31 سند تحت عنوان «اسناد توسعه برنامه ششم» به تایید رسید.

کاووسی، با بیان اینکه آمایش استان گیلان تا پایان آبان نهایی می شود، خاطرنشان کرد: با توجه به وابستگی و اتکای برنامه‌ها به درآمدهای نفتی، در قالب شورای برنامه ریزی استان توانستیم با همکاری دستگاه ها 52 پروژه عمرانی را مشخص کردیم و تا پایان سال فرایند واگذاری آنها انجام می گیرد.

سرپرست حوزه برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است، یادآور شد: استان گیلان در حوزه ارزیابی عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی جزو چهار استان برتر کشور است.

وی با بیان اینکه سالانه برنامه توسعه اشتغال واقتصاد 5 هزار روستا در دستور کار است، عنوان کرد: تاکنون 261 روستا را در استان انتخاب کردیم و سند آن نهایی شده است.

کاووسی متذکر شد: در راستای گفتمان‌سازی و نهادینه کردن فرهنگ توسعه سلسله نشست های تخصصی توسعه را به صورت ماهانه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برگزار می کنیم که تاکنون 39 نشست برگزار شده است.

 تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل