اخبار سازمان

در جلسه آمار و برنامه‌ریزی مطرح شد:

لزوم دسترسی آسان و برابر به آمارهای رسمی/ عدم وجود آمار درست و دقیق برنامه‌ریزی را دچار چالش می‌کند/ توسعه بدون آمار فرایندی نابیناست   [ +21 | -8 ]

لزوم دسترسی آسان و برابر به آمارهای رسمی/ عدم وجود آمار درست و دقیق برنامه‌ریزی را دچار چالش می‌کند/ توسعه بدون آمار فرایندی نابیناست

در راستای ترویج و گسترش فرهنگ آماری و تببین جایگاه و ضرورت آمار و نقش آن در برنامه‌ریزی جلسه"آمار و برنامه‌ریزی" با حضور نمایندگان برنامه‌ریزی و بودجه دستگاه‌های اجرایی صبح روز سه‌شنبه 1 آبان ماه، در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی  سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این جلسه معاون آمار و اطلاعات سازمان با اشاره به نامگذاری اول آبان تحت عنوان «روز آمار و برنامه‌ریزی» در تقویم رسمی کشور گفت: این نامگذاری می‌تواند مبنایی قرار گیرد برای تمامی اقدامات انجام شده در کشور مبتنی بر دانش و اطلاعات صحیح و برنامه‌ریزی مناسب جهت رسیدن به توسعه و آبادنی باشد.

وحید طیفوری با اشاره به پیش‌بینی هفته‌ای تحت عنوان «آمار و برنامه ریزی» از 28 مهر لغایت 2 آبان، افزود: اولین روز این هفته «آمار و رسانه» نامگذاری شده است، زیرا رسانه‌ها به عنوان زیربنای فکری جامعه نقش مهمی در اشاعه فرهنگ آماری و برنامه‌ریزی در کشور دارند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه دومین روز از هفته آمار و برنامه‌ریزی بر نوین‌سازی نظام آماری تاکید دارد، گفت: سومین روز از هفته آمار و برنامه‌ریزی «فرهنگ‌سازی آماری» نام دارد و لذا با همکاری آموزش و پرورش کلیه مدارس استان را تحت الشعاع اهمیت آمار و برنامه‌ریزی قرار داریم، زیرا اگر فرهنگ‌سازی را از دانش آموزان به عنوان آینده‌سازان کشور آغاز کنیم، ثمره این فرهنگ سازی را در آینده برداشت خواهیم کرد.

طیفوری، «آمار و برنامه ریزی» و «آمار و پژوهش» را عناوین روزهای چهارم و پنجم دانست و تصریح کرد: همایش استانی آمار و برنامه‌ریزی با حضور رئیس مرکز آمار ایران و استاندار گیلان و تقدیر از دستگاه‌های برتر در این حوزه همزمان با روز پنجشنبه، 3 آبان در دانشگاه گیلان برگزار خواهد شد.

وی یکی از چالش‌های مهم در حوزه آمار و برنامه‌ریزی را مبهم بودن ارتباط میان آمار و برنامه‌ریزی برای جامعه دانست و خاطرنشان کرد: بر کسی پوشیده نیست که آمار زیربنای برنامه‌ریزی است و اگر برنامه ‌یزی مبتنی بر آمار و اطلاعات صحیح نباشد، ره به جایی نخواهد برد و محکوم به فنا و نابودی منابع و سرمایه‌هاست، اما همواره این سوال از ما به عنوان متولیان امر تولید آمار مطرح است که آمار و اطلاعات تولید شده چگونه در برنامه‌ریزی‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه خروجی نظام آماری و نمود آمار و اطلاعات در برخی از برنامه ریزی ها برای مخاطبان خاص و عام ملموس نیست متذکر شد: مردم باید بدانند آمار و اطلاعاتی که ما جمع‌آوری می‌کنیم کجا خودش را نشان می‌دهد تا برای ارائه اطلاعات دقیق‌تر انگیزه پیدا کنند که در نهایت منجر به یک نتیجه مشخص و معین می‌شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با اشاره به کاهش انگیزه و رغبت پاسخگویان نسبت به پاسخگویی به طرح ها و فعالیت‌های آماری، ادامه داد: یکی از مهمترین بحث‌ها در اصول بنیادی تولید آمارهای رسمی، شفافیت است و شفافیت از دسترسی آسان و برابر همه افراد جامعه به اطلاعات نشات می‌گیرد. در واقع یک کالای عمومی توسط حاکمیت تولید شده و ما موظف هستیم این کالای عمومی را در اختیار مردم به صورت رایگان و یکسان قرار دهیم.

وی طراحی و راه اندازی سامانه الکترونیکی جمع آوری آمار و اطلاعات رسمی دستگاه‌های اجرایی را یکی از افتخارات فرزندان گیلان دانست و یادآور شد: تولید آمار و اطلاعات از طریق سامانه از سال 94 عملیاتی شده و خوشبختانه در سطح ملّی مورد استقبال قرار گرفته است.

طیفوری، با اشاره به طراحی پایگاه اطلاعات آماری استان به نشانی «sdi.mpogl.ir»، اظهار کرد: آمار و اطلاعات جمع آوری شده در این پایگاه از سال 55 به بعد بوده و قابلیت کاربردی در حوزه تصمیم‌گیری و سیاستگذاری برای کاربران دارد. 

در ادامه محمدتقی اقدامی رئیس گروه تلفیق بودجه  و مهدی خیاطی کارشناس برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به مناسبت روز آمار و برنامه‌ریزی به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

عدم وجود آمار درست و دقیق برنامه‌ریزی را دچار چالش می‌کند

در ادامه محمدتقی اقدامی رئیس گروه تلفیق بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در سخنانی با بیان اینکه آمار در زندگی ما نقش بسیار مهمی دارد گفت: بنا بر فرمایش امام علی(ع) زندگی پایدار منوط به برنامه‌ریزی است و وسیله رسیدن به برنامه‌ریزی، تدبیر است.

وی آمار را زیربنای برنامه‌ریزی دانست و افزود: آمار علم داده‌هاست لذا تولید داده‌های درست و نوع استفاده از این داده‌ها بسیار مهم است. تولید آمار درست می‌تواند معرف میزان توسعه‌یافتگی باشد.

رئیس گروه تلفیق بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، درست بودن، بی‌طرفی، دسترسی آسان، رعایت اخلاق و امنیت و... را از جمله اصول بنیادی آمار دانست و تصریح کرد: بین آمار و برنامه‌ریزی ارتباط وجود دارد.

اقدامی، با بیان اینکه برنامه‌ها به سه گروه بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تقسیم می شوند، گفت: برنامه‌های بلندمدت متشکل از چند برنامه میان‌مدت و برنامه‌های میان مدت واجد برنامه‌های کوتاه مدت است. برای دستیابی به اهداف بزرگ برنامه بلند مدت ،لازم است آن هدف بزرگ را با استفاده از راهبردها و استراتژی‌ها به فعالیت‌های کوچک‌تر قابل اجرا در برنامه های کوتاه مدت و سالانه خرد نماییم.

وی همچنین با بیان اینکه رسیدن از وضع موجود به وضع هدف  به یک باره امکان‌پذیر نیست و یادآور شد: وضع موجود در بخش‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی، بهداشتی و...  براساس آمارها تعیین می‌شود و لازم است از طریق برنامه‌ریزی به وضعیت هدف برسیم. رسیدن به وضع هدف هم بر اساس آمار تعیین می‌شود لذا هم در ابتدا و هم در انتهای راه توسعه به آمار نیاز داریم و این آمار است که نشان می‌دهد در طی سال‌های برنامه چه کرده‌ایم و اقدامات انجام شده چقدر مثمرثمر بوده است.

وی بودجه یا تامین مالی را یکی از ابزارهای کمکی در برنامه‌ریزی دانست و خاطرنشان کرد: اگر برنامه‌ریزی را به راه رسیدن از نقطه مبدأ به نقطه مقصد تشبیه کنیم، بودجه وسیله نقلیه مورد استفاده در این راه است. 

رئیس گروه تلفیق بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، با بیان اینکه عدم وجود آمار درست و دقیق برنامه‌ریزی را دچار چالش می‌کند، گفت: آمارها باید خوب جمع‌آوری و خوب تحلیل شود. لذا تولید آمار درست ، تحلیل درست آمار تولید شده ، استفاده بجا و مناسب از آمار با برنامه‌ریزی خردمندانه و در نهایت اجرای کامل برنامه موجب رسیدن  به رشد و توسعه میگردد .

 

توسعه بدون آمار فرایندی نابیناست

مهدی خیاطی کارشناس برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان نیز در نشست "آمار و برنامه‌ریزی" با اشاره به نقش روزافزون و بی‌بدیل آمار در برنامه‌ریزی توسعه، گفت: در دست داشتن آمارهای متقن و گسترده‌تر چراغ راه جامعه برای پیشبرد اهداف بوده و موجب افزایش قدرت تحلیل، تصمیم گیری و برنامه‌ریزی در جامعه می‌گردد.

وی افزود: مهمترین کارکرد آمار و اطلاعات در رابطه با برنامه ریزی به نقش آن در شناخت قواعد حاکم بر مسائل گوناگون و ساخت درونی واقعیت بر می‌گردد، به نحوی که به وسیله آمار قابلیت پیش‌بینی تغییرات متغیرهای مختلف افزایش یافته و امکان قاعده‌مند‌شدن اقدامات و مداخلات فراهم می‌گردد.

کارشناس برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، با اشاره به اهمیت آمار از منظر بانک جهانی، تصریح کرد: آمارها شواهدی را ارائه می‌کنند که می‌توانیم بر اساس آن سیاست‌ها، راهبردها و چشم‌انداز آتی جامعه را مشخص کنیم. همچنین آمارها به ما در تعیین اهداف، پایش میزان پیشرفت برنامه‌ها و دریافت بازخورد برای اقدامات اصلاحی کمک می‌کند. در واقع بدون وجود آمار، توسعه فرایندی نابینا خواهد بود.

 خیاطی، با تبیین تعریف توسعه از دیدگاه صاحب‌نظران، توسعه را به معنی افزایش دامنه انتخاب افراد در یک جامعه دانست و عنوان کرد: پس از جنگ جهانی دوم واژه توسعه مترادف با رشد اقتصادی و تولید بیشتر بود، اما این مفهوم بر اساس تجربیاتی که جامعه بشری در نیل به توسعه اندوخت، به مرور جامعیت بیشتری یافت. لذا برای تحقق توسعه می‌بایست از طریق بسط قابلیت‌های افراد و گروه‌ها، دامنه انتخاب آنها افزایش یابد به نحوی که بتوانند نوع زندگی‌ مورد علاقه خود را شکل دهند.

وی افزود: بر این اساس، جامعه ایده‌آل و توسعه یافته جامعه‌ای است که بتواند در سه حوزه رفاه، رضایت و معنا به یک حد متعالی ارتقا دهد و برای حرکت در این مسیر ناگزیر از برنامه‌ریزی هستیم.

خیاطی ادامه داد: در هر شیوه برنامه‌ریزی، نخستین گام شناخت وضع موجود است. تبیین وضع موجود، موقعیت ما را نسبت به گذشته و جایگاه ما را نسبت به دیگران نشان می‌دهد. این امر صرفاً با در دست داشتن آمارهای صحیح و به هنگام ممکن می‌گردد و هر اندازه آمارها و اطلاعاتی که در اختیار داریم، متغیرهای بیشتری را پوشش دهد، تبیین و تحلیل وضع موجود قوی تر بوده و به ما افق تحلیلی فراخ تری ارائه می‌کند. همچنین آمار، ضروری‌ترین منبع برای پی‌ریزی تصویر توسعه آتی جامعه (وضع مطلوب) به شمار می‌رود.

کارشناس برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، با بیان اینکه برنامه‌ریزی همواره در یک فضای نا‌اطمینانی و عدم قطعیت صورت می‌گیرد، گفت: بخش مهمی از عدم قطعیت‌های حاکم بر برنامه‌ریزی ناشی از نادقیق بودن، کمبود و ناسازگار بودن آمارها است. بنابراین می‌توان برنامه‌ریزی را به طراحی اقدامات مناسب در شرایط عدم قطعیت تعریف نمود.

وی با بیان اینکه دیتاها هم از لحاظ صحت و دقت و هم از لحاظ پوشش متغیرهای مورد استفاده در برنامه‌ریزی دارای اهمیت هستند، خاطرنشان کرد: کمیسیون آمار سازمان ملل سه رویکرد مهم را در رابطه با بحث آمار و اطلاعات در حوزه برنامه ریزی توسعه مطرح کرده که در سطح کشور و استان نیز در این جهت گام های خوبی برداشته شده است.

 خیاطی، برقراری ارتباط میان اطلاعات اقتصادی- اجتماعی و موقعیت جغرافیایی(داده های مکانی)، سنجش میزان رفاه و پیشرفت در توسعه پایدار و استفاده از داده‌های بزرگ (بیگ دیتا) در زمینه سیاستگذاری توسعه را سه رویکرد سازمان ملل در بحث آمار و اطلاعات دانست و با ارایه مصادیقی به تشریح کاربرد آمار در برنامه‌ریزی پرداخت.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل